TERHESGONDOZÁS
Küldetésünk az, hogy az új jövevény fogantatásától a születésig tartó úton biztonságosan, szervezetten és a baba egészségére maximálisan ügyelve nyújtsunk segítséget Önöknek.
Szülész-nőgyógyász szakorvosaink

I. Trimeszter
A várandósság első lépése a terhesség tényének megállapítása. Ezt a kismama a fogamzást követő 10-12. naptól terhességi teszt segítségével elvégezheti. Az utolsó menstruációt követő 5. héttől már szakorvos által végzett ultrahangos vizsgálat történik.
A 7. és 8. hét között az ultrahangos vizsgálta során szakorvosunk megvizsgálja, hogy a beágyazódás méhen kívül, vagy belül történt-e, illetve hogy élő-e az embrió. Ilyenkor már szívhangot is hallhatunk és a pontos terhességi kor is megállapítható.
Az embrió rizsszem méretű. Az arc vonásai ekkor még nem kivehetők, de a szemek helye már látható. Formálódik a füle és a nyelve. A kezdetleges érrendszerében megindul a vérkeringés, és a hetedik hét végére a magzat szívének már négy ürege van.
A 7. és 8. hét között az ultrahangos vizsgálta során szakorvosunk megvizsgálja, hogy a beágyazódás méhen kívül, vagy belül történt-e, illetve hogy élő-e az embrió. Ilyenkor már szívhangot is hallhatunk és a pontos terhességi kor is megállapítható.
Az embrió rizsszem méretű. Az arc vonásai ekkor még nem kivehetők, de a szemek helye már látható. Formálódik a füle és a nyelve. A kezdetleges érrendszerében megindul a vérkeringés, és a hetedik hét végére a magzat szívének már négy ürege van.
- vérnyomás, testsúlymérés
- hüvelyi ultrahang
- rákszűrés
Komplett vérkép, vércukor szint. Syphilis, (RPR, VDRL), Vércsoport (Rh- Anyánál ellenanyag), Vizelet, HbsAg (marker vizsgálata), Vese, Máj funkciók ellenőrzése, TSH (pajzsmirigyműködés) TORCH: Toxoplasma gondii, Others (egyéb mikrobák), Rubeolavírus, Cytomegalovírus, Hepatits
Ebben az időszakban ajánlott a háziorvosi vizsgálat, az EKG, a bemutatkozó látogatás a védőnőnél, illetve a fogorvosi vizsgálat elvégzése is.
Legközelebb a 12. héten találkozunk, ahol megtörténik az első genetikai konzultáció. Ekkora már az összes létfontosságú szerv kialakult. A magzati méretek meghatározása mellett egyrészt a fejlődési rendellenességek korai felismerésére, másrészt a kromoszóma-rendellenességekre utaló eltérésekre koncentrálunk. Az I. trimeszteri kiterjesztett szűrés során a leggyakoribb, súlyos kromoszóma-rendellenességek (Down-, Edwards-, Patau-szindrómák) kb. 95-97%-a kiszűrhető.

II. Trimeszter
Amennyiben a kismamának nem ez az első terhessége, úgy van rá esély, hogy a terhessége 16. hetében már megérzi a magzat mozgását.
A 22. hétig már a legtöbben be tudják azonosítani ezeket a rugdosásokat, mocorgásokat. Mivel a cipelendő súly egyre növekszik, az anyuka háta és a dereka is erősítésre szorul. A fájdalom elkerülése és a helyes testtartás megtartása érdekében különböző háterősítő gyakorlatok végzése javasolt, valamint például ülés közben érdemes kispárnával megtámasztanunk a derekunkat.
Ebben az időszakban következik az újabb konzultáció is.
A 18. és 20. hét között kerül sor a második genetikai ultrahangra. A II. trimeszteri anatómiai szűrés során az esetlegesen kialakult fejlődési rendellenességek csaknem 90%-a, illetve a súlyos szívfejlődési rendellenességek csaknem 100%-a szűrhető már ki. A leletek kiértékelését után a kismama számára egy terheléses vércukorvizsgálat következik (OGTT), mely a terhességi cukorbetegség felismerésére szolgál. Az anyát és a magzatot egyaránt veszélyeztető cukorbetegség, a korábban egészségeseknél, a terhesség folyamán alakulhat ki.
A magzat csontrendszere ilyenkor gyorsan fejlődik, tüdejében kialakulóban vannak a tüdőhólyagok, továbbá a zsírréteg felhalmozás a kis testen. A magzat súlya ekkor körülbelül 160-170 gramm.
A második trimeszter zárásaként a 24. héten újabb konzultációt tartunk, amelyet laborvizsgálat követ (teljes vérkép, vizelet, vese-máj funkciók, TORCH és OGTT. „Rh” negatív anyák esetén ekkor ellenanyagot is vizsgálunk).

III. Trimeszter
A 28. hét során megbeszéljük a labor eredményeit és amennyiben szükséges, dietetikus véleményét is kérjük.
A terhesgondozás részeként vérnyomásmérésre és magzati szívhang vizsgálatra ebben az időszakban kerül sor. A szintén ekkor végzett ultrahangos vizsgálaton a baba méreteit és a növekedés ütemét is megfigyeljük.
A szemhéj ezen a héten válik ketté. A pici szeme születéskor sötétkék lesz, a végleges szín pár hónapos korára alakul ki. Ekkor a magzat súlya már eléri vagy meg is haladhatja az egy kilót, hossza kb. 36 cm.
A harmadik, egyben utolsó genetikai ultrahangos vizsgálatra a 30-32. hét során kerül sor. A III. trimeszteri állapotdiagnosztika során megnézzük a baba vérkeringését, agyi vérellátottságát megbizonyosodva arról, hogy még megfelelőek-e a viszonyok a méhen belül (flow). Ebben az időszakban ajánlott figyelni a babánk mozgását is. Napi legalább egy-két alkalommal ajánlott erre időt szakítani.
A 36. és 40. hét között hetente ultrahangos flow vizsgálat, illetve CTG (magzati szívhang monitorozása) következik.
Ebben az időszakban történik a BSH szűrés is, a Streptococcus baktérium felismerése gyanánt, amely általában nem veszélyezteti a kismama egészségét, de a szülés során érintkezésbe kerülhet a magzattal, és ekkor akár súlyos lefolyású betegség is kialakulhat.
Labor és INR: Mélyvénás trombózis kockázatának becslése
Terminus után 2 naponta van szülészeti kontroll CTG és ultrahangos flow vizsgálat a baba megérkezéséig.
Egy új, innovatív szolgáltatás, mely a kismamák otthonának kényelmében nyújt lehetőséget a magzat szívhangjának figyelésére. A magyar fejlesztésű készülék a korszerű IT és telekom hálózatot használva, lehetővé teszi, hogy a csöppség állapotát a világ bármely pontjáról, bármikor ellenőrizzék. Így nagyobb biztonsággal és időben kiszűrhetőek a méhen belüli veszélyállapotok, lehetséges kockázati faktorok.
Genetikai tanácsadás
Genetikai vizsgálatot a terhesség ideje alatt három alkalommal végzünk. Először a 12. majd a 18-20. végül pedig a 30-32. héten, de ezen felül genetikai tanácsadás is ajánlott bizonyos esetekben.
Mindenképpen javasolt, ha kórós eredményt mutat az ultrahang, vagy az anya 35, míg az apa 45 év feletti.
Azoknak a pároknak is ajánlott, akiknek már született fejlődési rendellenességben vagy valamilyen genetikai betegségben szenvedő gyermekük, vagy a családban előfordult már hasonló eset. Ilyen kockázati tényező lehet még, ha valamelyik szülő örökletes vagy szerzett betegségben szenved. Ezt hívjuk genetikai kórelőzménynek.
A genetikai tanácsadás magában foglal bizonyos szűrő és diagnosztikai vizsgálatokat, például a kombinált/integrált tesztet ( anyai vérből ), mely az esetleges kromoszóma rendellenességeket deríti fel, illetve a genetikai ultrahangot, mely a fejlődési rendellenességek felfedésére szolgál.

Chorionboholyból való mintavétel ( CVS )

Amniocentézis ( Magzatvízből GAC )

Magzati köldökzsinór punctio
– NIFTY / PRENATEST / TRISOMY TEST – anyai vértesztek, amelyek a Down-kór és más kromoszómaszámbeli rendellenesség terhesség alatti felismerésére szolgálnak. A Down-kór szűrésében jelenleg ezek a legmodernebb, úgynevezett nem-invazív eljárások, mivel nincs szükség a magzat sejtjeiből történő mintavételre. (Ami kis százalékban ugyan, de vetélési kockázattal jár.)

Különleges gondozást igénylő terhességek:
Bizonyos esetekben, elhízott terheseknél, fiatalkorúaknál, késői terhességvállalóknál, ikerterhességnél, asszisztált reprodukcióval fogant terheseknél, alapbetegségekkel rendelkezőknél (epilepsia, cukorbetegség, neurológiai betegségek stb.), vagy azoknál a kismamáknál, akiknél a kórelőzményben vetélés, koraszülés fordult elő, kiemelt odafigyelésre van szükség.