Nőgyógyászati panaszok és kezelésük a hideg idő beköszöntével

Nőgyógyászati panaszok és kezelésük a hideg idő beköszöntével

A hűvösebb, nedvesebb idő beköszöntével nem csupán a légúti és megfázásos, hanem a nőgyógyászati fertőzések és betegségek kockázata is megnövekszik. Immunrendszerünk a hidegben általában gyengébbé válik, így fogékonyabbak lehetünk bakteriális és vírusos fertőzésekre is, különösen zárt terekben vagy fűtött, száraz levegőjű helyiségekben, ahol a kórokozók könnyen terjedhetnek.

Milyen nőgyógyászati betegségeknek vagyunk kitéve a hideg évszakokban és hogyan érdemes őket megelőzni, kezelni?
Hólyaghurut (cystitis) – felfázás

A hólyaghurut, más néven felfázás, az egyik leggyakoribb betegség az őszi és téli hónapokban, amely könnyen összekapcsolódhat nőgyógyászati tünetekkel. A hideg miatt a medence tájékának vérkeringése gyengülhet, így a húgyhólyag és a környező szövetek védelme is gyengébbé válhat, ami lehetőséget ad a baktériumok, főként az E. coli baktérium megtelepedésére, amely panaszt okozhat.

Kezelés és megelőzés:
  • Hólyaghurut esetén érdemes időpontot foglalnunk nőgyógyász szakorvosunkhoz, aki az esetek nagy részében a panaszoktól függően személyre szabott antibiotikumos terápiát javasol. Az antibiotikumos kezelés mellett, nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás is, amely segítséget nyújt a baktériumok szervezetünkből való eltávolításában.
  • A felfázás megelőzésében kiemelkedő fontosságú a megfelelő öltözködés, például a derék és a lábak melegen tartása. Ezekben az időszakokban érdemes kerülni a hideg felületekre való leülést, mivel ez is nagyban hozzájárulhat a felfázás kialakulásához.
Hüvelyi fertőzések

Szintén gyakori nőgyógyászati probléma az őszi és téli hónapokban a hüvelyi fertőzés, amely gyakran gombás fertőzésként jelentkezik. A hideg időjárás és a fűtött, száraz levegő kiszáríthatja a hüvely nyálkahártyáját, amely csökkentheti a hüvely természetes védekezőképességét, és így a gombák könnyebben elszaporodhatnak.

Kezelés és megelőzés:
  • A gombás fertőzés kezelése helyi alkalmazású gombaellenes krémekkel, valamint kúpokkal történhet, míg súlyosabb esetekben szájon át szedhető gyógyszerek is szükségesek lehetnek, azonban minden esetben érdemes először a probléma pontos okát meghatározni és a nőgyógyász szakorvos által javasolt kezelést alkalmazni.
  • A megelőzés szempontjából egyrészt fontos lehet a szoros, műszálas alsóneműk elkerülése, helyettük a természetes anyagú fehérnemű viselése javasolt.
  • Az immunrendszer erősítése kiemelkedően fontos ezekben a hónapokban a betegségek megelőzése érdekében, ezért ajánlott a megfelelő vitaminbevitel, különösen a C- és D-vitaminé, valamint a probiotikumok szedése is hozzájárulhat a hüvelyflóra egészségéhez.
Influenza és nőgyógyászati szövődményei

Az influenzaszezon a téli hónapokra esik, és az influenza súlyosbíthatja a nőgyógyászati tüneteket, vagy komplikációkat is okozhat, különösen terhes Hölgyek esetében. Az influenzafertőzés gyengítheti a szervezet általános védekezőképességét, ezáltal pedig növeli a hüvelyi vagy húgyúti fertőzések kockázatát is.

Kezelés és megelőzés:
  • Az influenza elleni védőoltás különösen ajánlott a fogékonyabb csoportoknak, mint például a terhes Hölgyeknek, hogy elkerülhessék az influenzával járó szövődményeket.
  • Az influenzafertőzés ideje alatt szintén kiemelt fontosságú immunrendszerünk erősítése, valamint ajánlott a megfelelő higiénia betartása és a gyakori kézmosás.
Megfázás és hormonális egyensúly felborulása

A téli hideg és a kevesebb napfény befolyásolhatja a hormonális egyensúlyunkat, amely például a menstruációs ciklus zavarához is vezethet. A kevesebb napfény és a vitaminhiány gyengítheti általános közérzetünket és immunrendszerünket, amely szintén növelheti a különböző nőgyógyászati fertőzések kockázatát.

Kezelés és megelőzés:
  • Hormonális egyensúly felborulása esetén érdemes felkeresni nőgyógyász, valamint endokrinológus szakorvosainkat, akik személyre szabott és hatékony kezelést kínálnak a hozzájuk forduló Páciensek számára. 
  • Hormonális egyensúlyunk felborulásának elkerülése érdekében kiemelten fontos a stresszcsökkentés, a megfelelő pihenés és az egészséges étrend betartása.
  • Továbbá ezekben a hónapokban a D-vitamin-pótlás különösen fontos, mivel ennek hiánya kihatással lehet a hangulatunkra és a hormonális egészségünkre egyaránt.

 

Ha a fenti panaszok vagy tünetek bármelyikét észleli, kérjük, keresse fel a szakorvosaink egyikét és foglaljon időpontot ONLINE.