TUDATOSAN, EGÉSZSÉGESEN A HIDEG ÉVSZAKOKBAN IS

Az ősz beköszöntével sokkal fáradékonyabbnak és ingerültebbnek érezhetjük magunkat. Fontos, hogy ilyenkor még nagyobb hangsúlyt fektessünk az egészséges táplálkozásra, a megfelelő vitaminok és ásványi anyagok bevitelére, valamint a megfelelő mértékű mozgásra. Ezek betartásával megelőzhetjük a különböző betegségek kialakulását, valamint ez által saját és a környezetünkben élők hangulatát is pozitív irányba befolyásolhatjuk, amely a jelenlegi járványhelyzet miatt még fontosabb mindenki számára.

Íme néhány hasznos tipp, amellyel javíthatjuk egészségünket és hangulatunkat az őszi időszakban is:

1. Szezonális zöldségek, gyümölcsök, magvak fogyasztása

Érdemes az őszi hónapokban szezonális zöldségeket és gyümölcsöket keresni a boltokban, ugyanis egyrészt frissebbek, így tápanyagtartalomban gazdagabbak, mint a külföldről importált és éretlenül leszüretelt társaiknak. Másrészt olcsóbbak, főleg, ha hazai terméket választunk, végül pedig finomabbak is az érettebb állapotukban történő szüretelés miatt.

sütőtök fogyasztása ősszel az egyik legjobb választás lehet, ugyanis nem csak finom, de nagyon egészséges és kalóriaszegény is egyben. Magas A-, és C-vitamin tartalma, valamint rostban, antioxidánsban, a tökmag pedig fitoszterolban is gazdag, amely a rossz koleszterin (LDL) szint csökkentésében játszik fontos szerepet. Külön jó hír, hogy a Kismamák is bátran fogyaszthatják.

A sütőtökön kívül ősszel bátran fogyaszthatunk almátszőlőt, valamint diót is, ugyanis ezekben a hónapokban a legfinomabbak. Az alma ugyan szinte egész évben megtalálható a boltokban, azonban ilyenkor a legfrissebbek hazánkban. Az alma magas A-, B- és C-vitamin, valamint folsav, foszfor, vas, kalcium, magnézium, kálium és kén tartalma miatt is egyaránt értékes gyümölcs. Továbbá pektin és savtartalma pozitív hatással van emésztőrendszerünkre, májunkra, valamint az ízületi gyulladások és érrendszeri betegségek ellen is hatásos.

A dió szintén magas A-, és E-vitaminban, továbbá telítetlen zsírsav, illetve B-vitamin tartalma miatt szintén kedvező hatással bír szervezetünk számára.

Szezonális zöldségfogyasztás esetén érdemes például a keresztesvirágúak közül a brokkolitkelbimbót vagy a karfiolt választani, de rajtuk kívül a káposztafélék, az édesburgonya és a fokhagyma is nyugodtan szerepelhet ősszel a gyakran fogyasztott ételeink között.

2. Főzzünk

Ha már kedvenc szezonális ételeinket kiválasztottuk, akkor már csak az a kérdés, hogy mit főzzünk belőlük? Egyrészt érdemes előre tervezni, hogy némi kutatást követően tudjuk, hogy mely szezonális ételek közül érdemes választani, másrészt, hogy már felkészülten (bevásárló lista alapján besárlást követően), mindent előre elkészítve álljunk neki a főzéshez. Ugyanis ebben az időszakban a jelenlegi járvány miatt, érdemes minél kevesebbet járni a boltokba, ezáltal is kerülve a tömeget, csökkentve a fertőzésveszélyt, továbbá, ha olyan ételhez fogunk hozzá, amelyet korábban megterveztünk és már várjuk, hogy elkészüljön, akkor egy jó hangulatú főzés akár a családdal a napunk fénypontja is lehet.

Az alábbi recepteket javasoljuk, hogy szerepeljenek az őszi ételeink között:

Sütőtök krémleves

Hozzávalók:

– 90 dkg sütőtök (meghámozva, kimagozva)

– 1 közepes fej vöröshagyma

– 1 ek olívaolaj

– 1 ek vaj

– fűszersó ízlés szerint (7fűszer só)

– bors ízlés szerint

– gyömbér ízlés szerint (reszelt)

– 100 ml főzőtejszín

– 2 ek tökmag

Gluténmentes almás pite 

Hozzávalók:

  • Tészta

– 35 dkg rizsliszt

– 5 dkg porcukor

– 20 dkg margarin

– 2 ek tejföl

– 6 g gluténmentes sütőpor

– 1 db tojás

– 1 db tojás a kenéshez

  • Töltelék

– 80 dkg alma (tiszta súly)

– 15 dkg porcukor (az almától függően, ízlés szerint)

– 1/4 kk szerecsendió

– 1 kk őrölt fahéj

– 1/4 kk szerecsendió

– 1 ek citromlé

– 4 dkg margarin

Karfiol thabbouleh

Hozzávalók:

–    1kg karfiol

–    1db kígyóuborka

–    3csok petrezselyem

–    3ek menta

–    2db paradicsom

–    3szál újhagyma

–    1db lilahagyma

–    1db citrom leve

–    0.5db citrom

–    1dl szűz olívaolaj

–    só

–    frissen őrölt feketebors

Továbbá: gesztenyepüré, rakott brokkoli, kelbimbó, káposzta

Fűszerek

Ha pedig már főzünk, legyen szó a legegyszerűbb ételektől, vagy akár egy tea főzésétől kezdve, a vasárnapi 5 fogásos ebédig, fontos, hogy az őszi hangulathoz megfelelő fűszereket (fahéj, szerecsendió, gyömbér, kurkuma stb.) is használjunk, amelyek támogatják egészségünk megőrzését, valamint hangulatunkra is pozitív hatással vannak.

3. Nassolhatuk, de csak egészségesen!

A hideg beköszöntével, alapvetően is gyakrabban vágyunk arra, hogy otthon az esős időszak elől elbújva bekuckózhassunk és filmezés közben nassolhassunk, viszont a koronavírus és ezáltal a kötelező otthon tartózkodások miatt, nassolásaink száma megemelkedhet, amely betegségek kialakulásához és elhízáshoz vezethet. Ezért is nagyon fontos, hogy sokszor együnk keveset (napi ötszöri étkezés), a köztes étkezések során, magvakat, zöldséget, vagy gyümölcsöt fogyasszunk, valamint, ha ezen felül nassolni szeretnénk, akkor olyan ételeket válasszunk, amelyek nem csak finomak, de egészségesek is. Napjainkban számos alternatíva létezik, akár egy kedvenc süteményünk, vagy kekszünk egészséges módon történő elkészítéséhez, különböző lisztek, magvak, zöldségek, vagy aszalt gyümölcsök felhasználásával, adalékanyagok elkerülésével. Kiváló ötlet lehet ebben az időszakban különböző lekvárokat készíteni és azokat fogyasztani, de a házi készítésű chipsek (cékla, édesburgonya), a zabpelyhes vegán golyók (energiagolyók) és a banán, datolya, vagy különböző magvak hozzáadásával készített sütemények is tökéletes megoldások lehetne a nassolni vágyók számára.

4. Teázzunk!

Hazánk teafogyasztási szokása ugyan sokat változott az elmúlt évek során, azonban még így is nagyban eltér néhány másik országétól. Nyáron szeretünk különböző hűsítőket, limonádékat és persze bor alapú fröccsöket inni, és csak ősszel a hűvösebb időben térünk át szívesen a melegebb italok fogyasztására. Sajnos jellemző ilyenkor a különböző, nagy mennyiségű, sziruppal túladagolt tejeskávék fogyasztása is, amelyeket érdemes lenne különböző gyógyteák fogyasztására lecserélni egészségünk érdekében. A teázás ugyanis nem csupán kellemes időtöltést vagy kikapcsolódást jelenthet számunkra, de bizonyos teák különösen jótékony hatással is bírnak szervezetünk számára, támogatva ezzel egészségünk megőrzését. Számos gyógytea fogyasztása segít bizonyos egészségügyi panasz megszüntetésében, immunrendszerünk erősítésében vagy fizikai teljesítőképességünk javításában, de vannak olyanok teák is, amelyek például fogyókúránk során a zsírégetésben játszanak fontos szerepet.  

Ajánlott recept: Citromos gyömbértea (megfázás esetén különösen ajánlott) 

Hozzávalók:

– forralt víz 3dl

– méz, citrom ízlés szerint

– reszelt gyömbér

– fahéj, szegfűszeg igény szerint

5. Közös programok

Sajnos idén számos kinti, illetve benti közösségi program elmarad, ezért kénytelenek vagyunk mi magunknak és a családunknak olyan programot kitalálni, amely szórakoztató és kikapcsolódást jelent, és nem sokan mások vesznek rajta részt, így csökkentve a fertőzésveszélyt is. Ilyen program lehet például a családi főzés mellett a tökfaragás, amellyel közösségi programot szervezhetünk miközben a környezetünket, a lakásunkat és a kertünket is őszbe öltöztethetünk, továbbá egy otthoni rendezésű halloween-i jelmezes bál megrendezése is akár a családdunk, vagy a szűk baráti társaságunkkal.

6. Sportoljunk a szabadban

A koronavírus miatt nem csak a beltéri, de a szabadtéri programok megrendezése is korlátozva van, azonban főként a HO-ban dolgozók számára nélkülözhetetlen, hogy eltöltsenek néhány órát a szabadban, friss levegőt szívva, testüket megmozgatva és az elektronikus kütyüktől megszabadulva. Ebben az esetben érdemes az erdőbe, vagy egy közeli parkba kimenni sétálni, futni, túrázni, vagy akár kerékpározni is, amíg azt az idő is engedi.

7. Sportoljunk otthon

Egészségünk megőrzése szempontjából nélkülözhetetlen a testmozgás, viszont a különböző konditermeket, csoportos órákat érdemes elkerülni a jelenlegi helyzetben még. Azonban bizonyos testmozgás, erősítés, lazítás otthonunkban is könnyedén elvégezhető. Mára számos applikáció is segít, ha esetleg tanácstalanok vagyunk, hogy milyen jellegű feladatokat végezzünk, attól függően is, hogy rendelkezünk-e bizonyos sporteszközökkel, amelyek változatosabbá tehetik az edzéseinket (erősítő gumiszalag, ugrálókötél, testsúlyok, fitness labda, masszázshengerek, TRX stb.).

8. Egy forró kádnyi kikapcsolódás

Ha pedig a munkával végeztünk, akár otthon, akár a munkahelyen, majd a néhány órás kinti és/vagy benti testmozgáson is túl vagyunk, megérdemeljük, hogy kényeztessük magunkat egy kellemes fürdővel. Sajnos a közösségi fürdőkbe és a konditermek wellness részlegeibe sem ajánlott jelenleg bemenni, azonban számos fürdősó, vagy fürdőolaj kapható a boltokban, amelyek segítenek otthonunkba hozni a kikapcsolódást jelentő wellness programot, amelyek nem csak kikapcsolódást jelentenek, de a fürdővízből kicsapódó aromák egészségügyileg is jótékony hatással vannak szervezetünkre és ez által hangulatunkra is.

Diétázik, tudatosan étkezik, sportol rendszeresen mégsem sikerül lefogynia?

Hívja a 06 70 625 7975-ös telefonszámunkat és kérjen időpontot belgyógyászunkhoz, hogy segíthessünk Önnek!