Sokan már gyerekkorunk óta azt halljuk mindenhonnan, hogy édesség helyett fogyasszunk inkább gyümölcsöt és zöldséget, de vajon melyek azok a zöldségek amelyek tényleg jótékony hatással vannak szervezetünkre és a diétánk idején is bátran fogyaszthatjuk őket?
Alapvetően a leveles zöldségek azok, amelyeket mindenképp érdemes beépíteni a diétás étrendünkbe, ugyanis alacsony szénhidráttartalmuk mellett számos értékes vitamint- és ásványianyagot tartalmaznak, valamint rost tartalmuknak köszönhetően sokáig teltségérzetet tudnak okozni. További előnyük, hogy számos módon fogyaszthatjuk őket, ugyanis akár ételekben, salátákba, köretként is jól funkcionálnak, de italokban, smoothiek-ban is megállják helyüket.
Leveles zöldségek:
Spenót
alacsony szénhidráttartalma mellett A-, C-, E-, és K-vitamint tartalmaz, továbbá magnéziumban, fehérjében, kalciumban, káliumban, folsavban, vasban, cinkben és szelénben is gazdag zöldség. Számos módon fogyasztható, akár főzelékként, köretként, frissen salátában, vagy akár smoothie-ba turmixolva.
Fejes saláta
érdemes fejes salátát fogyasztani akár szendvicsbe elhelyezve, akár salátaként, ugyanis C-, B-, E-vitaminban gazdag, valamint foszfor és vas is magas mennyiségben található benne.
Mángold
salátába illik a legjobban, azonban egy zöld smoothie-ban is megállja a helyét. Magas A-, és K-vitamin tartalma mellett káliumot és flavonoidokat is nagy mennyiségben tartalmaz.
A szárzöldségek bár magasabb kalóriatartalommal rendelkeznek, mint a leveles zöldségek, azonban egészségünk szempontjából nélkülözhetetlenek. Fontos tudni, hogy nem mindegyik zöldséget ajánlott megfőzni, ugyanis a hőkezelés során csökkenhet vitamin tartalmuk. Mindenképp nézzünk utána mielőtt az alábbi zöldségeket felraknánk levesbevalónak.
Szárzöldségek:
Spárga
alacsony szénhidráttartalma mellett A-, C-, E-, és K-vitamint tartalmaz, továbbá magnéziumban, fehérjében, kalciumban, káliumban, folsavban, vasban, cinkben és szelénben is gazdag zöldség. Számos módon fogyasztható, akár főzelékként, köretként, frissen salátában, vagy akár smoothie-ba turmixolva.
Zellerszál
a zeller szára szintén rengeteg antioxidánst tartalmaz, amely gyulladáscsökkentő hatású. Alacsony kalóriatartalma mellett segíti a vese- és a máj működését is egyaránt.
Brokkoli
rendkívül magas C-vitamin tartalmának köszönhetően segít az immunrendszer erősítésében, valamint magas rosttartalma miatt az emésztésre is jótékony hatással van.
Bár a termések, úgy mint például a padlizsán, avokádó, vagy a borsó, már magasabb szénhidrátot tartalmaznak, érdemes odafigyelni bizonyos diéták esetén a szervezetbe bevitt mennyiségre, azonban értékes tápanyagok, amelyekre szervezetünk egészsége miatt szükségünk van.
Termések:
Uborka
magas víztartalmának köszönhetően, segít a dehidratáltság ellen, valamint a szervezet tisztításában. Emellett A-, B-, és C-vitaminban, továbbá káliumban és magnéziumban is gazdag zöldség, továbbá a termések között különösen alacsony szénhidráttartalmú növény.
Padlizsán
a padlizsán magas rosttartalma miatt segíti az emésztést. Emellett C-vitaminban gazdag, valamint fitotápanyagot is tartalmaz amely segít az agyunk megfelelő működésében.
Paprika
C-vitaminjának köszönhetően segít az immunerősítésben, valamint az anyagcserében. Emellett magas A- és provitamin tartalma, amely az egészségünk érdekében nélkülözhetetlen.
Gyökérzöldségek esetén általában a burgonya jut eszünkbe, amely bár egészséges, mégis érdemes odafigyelni, hogy mennyit eszünk belőle, ugyanis magas szénhidráttartalommal bír. Azonban gondolni kell ez esetben más magas vitamin- és ásványianyagtartalommal rendelkező gyökérzöldségre is, amelyek szintén gond nélkül szerepelhetnek mindennapi ételeink között.
Gyökérzöldségek:
Sárgarépa
a sárgarépa az egyik olyan zöldség amely rostban a leggazdagabb, így segít az emésztésben, valamint az anyagcsere megfelelő működésében. Továbbá magas béta-karotin tartalmának köszönhetően rákmegelőző hatással is bír. Levesbe, frissen nyersen önmagában, vagy akár smoothie-ként is elkészíthető, de édességként is megállja helyét.
Petrezselyemgyökér
a petrezselyem gyökere, nagy mennyiségű fehérjét- és ásványi anyagot is tartalmaz. Továbbá gazdag C-vitaminban, kalciumban, káliumban és vasban is. Főként levesekbe szokás használni, de különböző szószok alapanyagaként is jótékony szolgálatot tehet.
Retek
bár nem annyira magas a vitamintartalma mint, a hozzá hasonló gyökérzöldségeknek, mégis fontos zöldség lehet számunkra, ugyanis magas B1-vitamin- és rosttartalma segíti az emésztést, javítja az étvágyat, valamint segíti a zsírok lebontását is.