Cheerful blonde woman talking to her doctor

Nőgyógyászati kérdések

Mikor a legideálisabb időszak a rákszűrésre?

Legideálisabb időszak a vizsgálatra és rákszűrésre a mensest követő két hét.

A vizsgálat előtti napokban, (2-3 nap) különösen mintavétel esetén, nem javasolt semmilyen kúp használata.

Az érvényben lévő hazai szakmai ajánlások alapján, panaszmentes esetben évente javasolt a nőgyógyászati szűrővizsgálat.

Az ovuláció, (más néven peteérés) azt a folyamatot jelenti, amikor a menstruációs ciklus során a hormonális változások hatására egy (ritkább esetben több) petesejt kiszabadul a petefészekből. Ez általában a két menstruáció között, pontosabban a következő menstruáció kezdete előtti 12-16. napon történik.

Alapvetően előfordulhat bizonyos időszakokban, hogy a menstruációnk késik, vagy kimarad, amelynek számos oka lehet, de fontos minden esetben megfejteni a probléma okát és megoldani a problémát.

A menstruáció kimaradásának egyik leggyakoribb és legismertebb oka a teherbeesés. Ilyenkor érdemes egy terhességi teszt elvégezni a feltételes fogantatást követő 14. naptól, lehetőleg a reggeli első vizeletből, ugyanis a HCG hormon szintjének növekedése ilyenkorra már tapasztalható.
Pozitív teszt esetén még nem lehetünk 100%-ig biztosak a terhességben, ugyanis a terhesség tényét a szülész-nőgyógyász szakorvos fogja az ultrahangvizsgálat során egyértelműen megállapítani.

Amennyiben a terhességi teszt negatív és a menses továbbra sem jött meg, nem kell egyből nőgyógyász szakorvoshoz fordulni, ugyanis akár pillanatnyi stressz, kialvatlanság, vagy egy enyhe fertőzéses betegség is állhat a probléma hátterében, amely gyakran életmódváltoztatással, vagy a betegségből történő gyógyulást követően megoldódik és a menstruációs ciklus helyreáll. 
Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, vagy a korábban felsorolt okok egyértelműen kizárhatók, érdemes szakorvoshoz fordulni, hogy a komolyabb betegségek ténye kizárható legyen, vagy komolyabb betegség esetén minél előbb elkezdődhessen a kezelés, gyógyítás.

HPV fertőzés esetén saját kezelőorvosunk szabhatja meg, hogy szükséges-e gyógyszert szednünk. Kia doktor Pácienseinek HPV fertőzés esetén a Gardasil védőoltás mellett, az immunrendszer támogatását, megerősítését, valamint minden esetben a személyre szabott kontroll vizsgálatot javasolja.

Alapesetben az első HPV szűrés az első szexuális együttlétet követő 3-5 év után javasolt. Amennyiben a rákszűréssel egybekötött vizsgálattal együtt a HPV teszt is negatív, úgy elég a HPV szűrésre 3 évente járni.
HPV fertőzés érintettjeként, valamint családi érintettség esetén a kezelőorvos által személyre szabott kontroll időpontokra szükséges járni, amely lehet akár fél év, 1 év stb.

Az STD (Sexually Transmitted Diseases) magyarul nemi úton terjedő betegségeket jelent. Magyarországon jelenleg nincs protokoll, hogy STD szűrésen milyen gyakran kell részt venni. Alapvetően nőgyógyászati panaszok esetén mindenképp érdemes STD szűrésre menni (pl.: erős alhasi fájdalmak, hüvelyi fájdalmak stb.).

A méhnyakszűrés célja a méhnyakrák megelőzése, panaszmentesség esetén is a betegség korai felismerése és kezelése az esetleges későbbi, súlyosabb következmények megelőzése érdekében.
A méhnyakrák vizsgálat a vérzés napjaira nem tervezhető, a legoptimálisabb időpont a ciklus első napjától számított 10-20 nap közötti időszak.
Alapesetben az 51/1997. (XII.18.) NM rendelet alapján a Nőknél 25 éves kor fölött, vagy az első szexuális együttlétet követően javasolt a rendszeres rákszűrés.
Amennyiben a rákszűrés eredménye negatív, úgy javasolt a vizsgálatot évente megismételni, amennyiben a rákszűrés HPV vizsgálattal együtt történt és az eredmény negatív, úgy 2 évente elég kontroll vizsgálatot elvégezni.
Azonban érdemes tudni, hogy a kontroll vizsgálatok negatív eredmények esetén is eltérőek lehetnek (egyénre szabottak az adott Hölgy kórelőzményétől függően).

Amennyiben az STD (sexually transmitted deseases) szűrés eredménye pozitív, úgy érdemes az ureaplasma vizsgálatot is elvégezni, ugyanis leggyakrabban ebben az esetben az ureaplasma szűrés eredménye is pozitív lesz. Ilyenkor a Pácienseink a szakorvos által meghatározott kezelést kapják, majd ezt követően néhány hónap múlva a kontroll vizsgálat alapján eldől, hogy szükséges-e további kezelés, vagy a korábbi kezelés elérte a kívánt hatást és a vizsgálat eredménye már negatív, tehát a Páciens egészséges.

HPV szűrés esetén az STD szűréshez hasonlóan, pozitív eredmény esetén a Páciens a szakorvos által meghatározott kezelést kapja, azonban eredménytől függően szóba jöhet loop conisatio, vagy különböző beavatkozások egyaránt.

Nőgyógyászati rákszűrés esetén, amennyiben az eredmény pozitív és van HPV-re utaló jel, úgy a következő teendő a HPV tipizálás, ezt követően, pozitivátás esetén pedig a korábban leírt loop conisatio, punch biopsia, vagy egyéb műtéti beavatkozások jöhetnek szóba a betegség gyógyítása érdekében.

Magyarországon az emlőrák vezető helyen szerepel a nőgyógyászati daganatos megbetegedések között. A rákos megbetegedések magas számban megelőzhetők, illetve gyógyíthatók lennének, a betegség korai stádiumában történő felismerése által, amely alapja a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése.

A megelőzés első lépése az önvizsgálat, amelyet követ az emlőultrahang, illetve a mammográfia vizsgálat, amely az emlők röntgenvizsgálatát jelenti.
Magyarországon, amennyiben korábban a családban nem volt hasonló betegség 45 éves kortól ajánlott (kórelőzmény alapján) évente / kétévente megismételni a fent felsorolt vizsgálatokat.

Fontos tudni, hogy az emlővizsgálatot, nem a nőgyógyász szakorvos végzi, ő csak feltünteti, hogy mikortól javasoltak az adott Páciensnél a vizsgálatok elvégzése. Mammográfia vizsgálatra a területileg illetékes ambulancián szükséges jelentkezni.