KELL-E AGGÓDNOM, HA KÉSIK A MENSTRUÁCIÓM?

Alapvetően egy átlagos menstruációs ciklus 28 napból áll, azonban néhány napos eltérések miatt nincs okunk aggodalomra, ugyanis a ciklus mindenkinél változó lehet. 

MIT JELENT AZ OVULÁCIÓ?

Az ovuláció, (más néven peteérés) azt a folyamatot jelenti, amikor a menstruációs ciklus során a hormonális változások hatására egy (ritkább esetben több) petesejt kiszabadul a petefészekből. Ez általában a két menstruáció között, pontosabban a következő menstruáció kezdete előtti 12-16. napon történik.

A menstruációs ciklus első felében általában egy (ritkábban több) petesejt elkezd növekedni, majd megérik. Az ovuláció közeledtével a szervezet elkezdi termelni az ösztrogén nevű hormont, amely hatására a méh nyálkahártyája vastagodni kezd, hogy befogadhassa az esetlegesen érkező spermiumokat. A magas ösztrogén szint hatására az LH (lutenizáló) nevű hormon szintje is gyors növekedésbe kezd, majd az LH-csúcson az érett petesejt a petefészekből kiszabadul, tehát megtörténik a peteérés, más néven az ovuláció.

Az ovuláció általában az LH-csúcs után 24-36 órával később történik. A kiszabadult petesejt élettartama rövid, ezért az ovulációt követően 24 órán belül történhet a megtermékenyítése, különben elhal, felszívódik, majd kilökődik a szervezetből.

Természetesen amennyiben évek óta ciklusunk változatlan, majd egyszer csak a menstruációnk késik, vagy kimarad, úgy legtöbbünknek a terhesség, mint a menses kimaradásának oka juthat eszünkbe. 

Ilyenkor érdemes egy terhességi teszttel ellenőrizni (feltételes fogantatást követő 14. napjától, lehetőleg a reggeli első vizeletből), hogy valóban a terhesség áll -e a háttérben.

Amennyiben a teszt negatív, úgy az ok nem olyan egyszerű, ugyanis számos egyéb esetben is késhet, vagy maradhat ki menstruációnk, amely a terhességgel nincs összefüggésben. 

STRESSZ

Stressz hatására szervezetünk hormonrendszere felborulhat, amely következtében, (például csökkent progeszteronszint) a peteérés, vagyis az ovuláció időpontja eltolódhat, vagy akár el is maradhat, befolyásolva ezzel a menstruáció időpontját is.

Ebben az esetben érdemes először a hormonszintünket megnézetni (laborvizsgálat során), majd a stressz csökkentésével és hormonális egyensúlyunk visszaállításával tudatosan foglalkozni.

Sajnos sokszor gyermekvállalás előtt álló hölgyeket is érint a stressz, pont a várt teherbeesés elmaradása okán, amely hatására még stresszesebbé válhatnak, ezért érdemes tartós stressz esetén szakemberhez fordulni, a stressz hatását csökkenteni majd a hormonrendszer helyreállítása után újból próbálkozni.

GYÓGYSZEREK

Bizonyos gyógyszerek szedése is okozhatja a menstruáció kimaradását, vagy időpontjának eltolódását, ugyanis ezek is hatással lehetnek hormonrendszerünkre. Főként ha fogamzásgátló tabletták kezdünk szedni, vagy váltunk egy másikra nőgyógyász szakorvosunk javaslatára, akkor előfordul, hogy 1-2 hónap szükséges ahhoz, hogy a menstruációs ciklusunk rendeződjön, de előfordul mára az is, hogy a vérzések teljes mértékben kimaradnak (ugyanis a fogamzásgátló teljes mértékben megakadályozza az ovulációt).

BETEGSÉGEK

Különböző fertőzéses, vagy akár krónikus betegségek is befolyással lehetnek a menstruációs ciklusunkra, ezért ebben az időszakban érdemes megvárni, hogy a betegségből kigyógyuljunk, majd ha ezt követően sem áll helyre a ciklusunk, akkor érdemes szakorvoshoz fordulni. Léteznek enyhébb betegségek, amelyeknél a gyógyulást követően az ovulációs és menstruációs ciklus is helyreáll, azonban, olyan komolyabb betegségek is előfordulnak, amelyek során maga az ovulációs probléma okozza a menstruáció késését, vagy kimaradását, (például PCOS, vagy a petefészekkel kapcsolatos betegségek, daganatok). Ebben az esetben sürgősen szakorvoshoz kell fordulnunk, hogy a betegséget minél koraibb stádiumban el lehessen kezdeni kezelni.

MIKOR ÉRDEMES ORVOSHOZ FORDULNOM, HA KÉSIK A MENSTRUÁCIÓM?

A fentiekben leírtak alapján előfordulhat bizonyos időszakokban, hogy a menstruációnk késik, vagy kimarad, amelynek számos oka lehet, de fontos minden esetben megfejteni a probléma okát és megoldani a problémát.

A menstruáció kimaradásának egyik leggyakoribb és legismertebb oka a teherbeesés. Pozitív teszt esetén még nem lehetünk 100%-ig biztosak a terhességben, ugyanis a terhesség tényét a szülész-nőgyógyász szakorvos fogja az ultrahangvizsgálat során egyértelműen megállapítani.

Amennyiben a terhességi teszt negatív és a menses továbbra sem jött meg, nem kell egyből nőgyógyász szakorvoshoz fordulni, ugyanis akár pillanatnyi stressz, kialvatlanság, vagy egy enyhe fertőzéses betegség is állhat a probléma hátterében, amely gyakran életmódváltoztatással, vagy a betegségből történő gyógyulást követően megoldódik és a menstruációs ciklus helyreáll.

Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, vagy a korábban felsorolt okok egyértelmúen kizárhatók, érdemes szakorvoshoz fordulni, hogy a komolyabb betegségek ténye kizárható legyen, vagy komolyabb betegség esetén minél előbb elkezdődhessen a kezelés, gyógyítás.

MIKOR ÉRDEMES ORVOSHOZ FORDULNOM, HA KÉSIK A MENSTRUÁCIÓM?

A fentebb leírtak alapján előfordulhat bizonyos időszakokban, hogy a menstruációnk késik, vagy kimarad, amelynek számos oka lehet, de fontos minden esetben megfejteni a probléma okát és megoldani a problémát. 

A menstruáció kimaradásának egyik leggyakoribb és legismertebb oka a teherbeesésPozitív teszt esetén még nem lehetünk 100%-ig biztosak a terhességben, ugyanis a terhesség tényét a szülész-nőgyógyász szakorvos fogja az ultrahangvizsgálat során egyértelműen megállapítani. 

Amennyiben a terhességi teszt negatív és a menses továbbra sem jött meg, nem kell egyből nőgyógyász szakorvoshoz fordulni, ugyanis akár pillanatnyi stressz, kialvatlanság, vagy egy enyhe fertőzéses betegség is állhat a probléma hátterében, amely gyakran életmód változtatással, vagy a betegségből történő gyógyulást követően megoldódik és a menstruációs ciklus helyreáll

Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, vagy a korábban felsorolt okok egyértelműen kizárhatókérdemes szakorvoshoz fordulni, hogy a komolyabb betegségek ténye kizárható legyen, vagy komolyabb betegség esetén minél előbb elkezdődhessen a kezelés, gyógyítás

 

Hasonló tartalmat keres?