Október az emlőrák elleni küzdelem hónapja, amelynek első napja október 1-je, a Mellrák Elleni Küzdelem Világnapja.
A mellrák a nőket érintő leggyakrabban előforduló daganatos betegség, mely kialakulásának pontos oka ugyan nem ismert, azonban az elsődleges és legfontosabb amelyet tehetünk ellene, a megelőzés.
Az emlő rosszindulatú daganata általában először fájdalom nélkül jelentkezik csomó formájában, amely szabad kézzel is kitapintható (ezért nagyon fontos a rendszeres önvizsgálat!). Ritkább esetekben előfordulnak egyéb jellemzők is a tumor mellett, úgy, mint bőrpír, ödéma, vagy a bőr kifekélyesedése. Ezek a daganatok az emlő mirigyállományában helyezkednek el, viszonylag lassan növekednek és áttétek általában a közeli nyirokcsomókban keletkeznek. Távoli áttét leggyakrabban a csontokban, a tüdőben, a mellhártyán, a májban és a mellékvesében keletkezik, ritkább esetekben az agyban, a bőrön, valamint a petefészekben fordulhat elő.
Az alábbi tényezők nagy mértékben növelhetik a betegség kialakulását:
- genetikai hajlam
- dohányzás
- mértéktelen alkoholfogyasztás
- mozgásszegény életmód
- túlsúly
- egészségtelen életmód, állati fehérjében gazdag étrend
- önvizsgálat hiánya
A fent említett tényezők nagy része ellen, csökkentve a mellrák kialakulásának kockázatát tudatos életmóddal és egészséges táplálkozással tehetünk. Továbbá rendszeres önvizsgálattal, illetve szűrővizsgálatokkal a betegség megelőzhető, vagy már kialakult betegség esetén a káros sejtburjánzás időben felismerhető, így korai stádiumában sikerrel gyógyítható.
Minden 40 év feletti hölgynek 2 évente javasolt a mammográfiai szűrővizsgálat, azonban a 40 éven aluliak számára is hasonló időközönként javasolt, amennyiben a családi anamnézisben előfordult már mellrák.
Mikor érdemes azonnal felkeresni orvosunkat?
- önvizsgálat során csomó tapintása esetén a mellben vagy a hónaljban,
- túlságosan kemény, megduzzadt, mellek esetén,
- viszkető, kipirosodott, váladékozó emlőbimbó esetén,
- az emlő rendellenes alakjának észrevétele esetén.