A petevezetők átjárhatóságának a vizsgálata kiemelten fontos része a meddőségi kivizsgálásnak. A petevezetők elzáródását több betegség is okozhatja. A petevezetőt kívülről támadó megbetegedés például az endometriosis, mely manapság sajnos népbetegségnek tekinthető. Ezen elváltozás kapcsán a petevezető a körülötte kialakuló összenövések miatt megtörik, átjárhatatlanná válik. A múltban átvészelt egyes fertőző betegségek, például a Chlamydia, a petevezető funkcionalitásának elvesztésével járhatnak, mely során egy kocsonyás anyag miatt válik a petevezető átjárhatatlanná.
A petevezetők átjárhatóságának a vizsgálata három módszerrel valósítható meg:
- Laparoscopia (chromopertubatio), mely során hastükrözés kapcsán vizsgáljuk a petevezetők átjárhatóságát. A műtét intubációs (“mély”) altatásban történik, 2 napos kórházi bent tartózkodást igényel. A beavatkozás előnye a pontos diagnózis, illetve adott esetben (például hasűri összenövések esetén) az, hogy egyben terápiás eljárás is. Hátránya a műtéti megterhelés, a kórházi befekvés, illetve a potencionális műtéti szövődmények (hasűri szervek sérülése, nyílt hasi műtétre történő átállás szükségessége, embolia, stb).
- HSG (hysterosalpingogram), mely során a petevezetőket röntgenes kontrasztanyaggal töltjük fel, az átjárhatóságukat pedig röntgenes képerősítővel vizsgáljuk. Előnye a kevesebb kórházi bent tartózkodás (egy nap), hátránya a kontrasztanyag sűrű volta miatti komolyabb fájdalom, illetve a röntgensugarak egészségkárosító hatása.
- HyCoSy (hysterosalpingo-contrast sonography), mely során a vizsgálatot ultrahangos kontrasztanyaggal és ultrahang berendezéssel végezzük. Előnye a kontrasztanyag víz-szerű volta miatt a jóval kevésbé kellemetlen vizsgálat, illetve az igen rövid időtartam (10-15 perc). Sajnos ezt a vizsgálatot a kontrasztanyag drágább volta miatt az OEP nem finanszírozza, így ezt csak például a Villa Medicinában lehet elvégezni, míg a kórházakban a HSG-re van lehetőség. A szakirodalmi adatok alapján a HyCoSy mind a lafs negatív, mind a fals pozitív eredmények tekintetében pontosabb eredmény szolgáltat a HSG-nél, amely jó eséllyel a HSG vizsgálat igen fájdalmas mivolta miatt tapasztalható (a sűrű HSG-s kontrasztanyag által kiváltott erős, görcsös fájdalom miatt a méh reflexesen összehúzódik, és a petevezetők lezártnak mutatkozhatnak).
A vizsgálat menete:
A vizsgálat kapcsán egy katétert vezetünk fel a méhnyakon keresztül a méhűrbe, melyen keresztül először fiziológiás sóoldatot (“vizet”) juttatunk a méhűrbe, mely kapcsán a méhnyálkahártya esetleges rendellenességeire, méhűri összenövésekre (Ashermann syndroma), illetve egyéb méhűri deformitásokra (polyp, myoma, fejlődési rendellenességek) derülhet fény. Ezt követően a kontrasztanyag befecskendezésével folytatódik a vizsgálat, mely során a petevezetők tágasságát, lefutását, átjárhatóságát vizsgáljuk. A vizsgálat előkészületekkel együtt 10-15 percet vesz igénybe. Időzítése ugyanakkor fontos: a vizsgálatot a ciklus első felében, de már a menses elmúlását követően végezzük. Utána 3 napig az ülőfürdő és a házasélet mellőzését javasoljuk. Amennyiben a petevezeték átjárhatatlanságát például egy régebbi fertőzés kapcsán kialakult, a petevezetőt kitöltő kocsonyás anyag okozza, számos alkalommal maga a vizsgálat “kitisztítja” a petevezetőt, így a vizsgálatot követő hónapokban sikeres lesz a teherbeesés!
IDŐPONTFOGLALÁS