FOGYNI SZERETNÉK, MIÉRT NEM SIKERÜL? 

Bár keményen küzdünk és kitartunk, de még mindig nem tudtuk elérni azt a számunkra ideális alakot, amelyre vágyunk?

Íme néhány ok, amely megakadályozhatja a fogyásunkat:

Alacsony kalóriabevitel

Ahhoz, hogy szervezetünk alapfunkciói megfelelően működhessenek, szüksége van alapkalóriamennyiség bevitelére. Az alapanyagcsere (BMR) az a kalóriamennyiség, amely a nemünk, életkorunk, testsúlyunk és testmagasságunk függvényében változik. Amennyiben sportolunk, vagy fizikai aktivitást végzünk, úgy magasabb kalóriabevitelre is van szüksége a szervezetünknek. Általában a nők esetében 1200-1500 kcal szükséges naponta, míg férfiaknál ez 1800-2000 kcal/nap. Sportolás esetén ez a mennyiség 1,6-2,2-szeresre is növekedhet.

Fogyókúrázni vágyók gyakran követik el azt a hibát, hogy koplalni kezdenek. Ez a kezdeti fogyást eredményezhet azonban hosszútávon a szervezetünk kárára lehet, ugyanis a szervezetünk nem tud megfelelően működni, a felborult, vagy nagyon alacsony szénhidrát-fehérje-zsírbevitel következtében.

A fehérjék az izomzatunk legfőbb építőelemei, így nagyon nagy hátránya lehet, ha nem viszünk be elegendő mennyiséget napi szinten szervezetünkbe. Különböző diéták esetén, amellett, hogy izomzatunk kezd el sorvadni, mert a szervezet abból égeti el a kalóriákat, általában a diétát követően az újra megnövelt kalóriabevitel újból hízáshoz vezethet. Fontos, hogy ne csak az alap-anyagcserénket számoljuk ki és aszerint étkezzünk, hanem arányosan vigyünk a szervezetünkbe szénhidrátot, fehérjét és zsírt is, valamint a sportolás miatt, ezeket arányosan növeljük.

Bár néha jól esik egy hűsítő ice teát, vagy kólát meginni, azonban a fogyni vágyók számára végképp nem ajánlott. Ugyanis a szénsavas, cukros üdítők, teák és limonádék, illetve a sportitalok nem csak hogy a fogyást nem segítik elő, de sajnos komoly betegségeket is okozhatnak, ugyanis növelik a szív-és érrendszeri betegségek kialakulását, valamint inzulinrezisztenciát is okozhatnak. Emiatt érdemes fokozatosan csökkenteni a bevitt mennyiségüket, majd végképp elhagyni őket fogyásunk és egészségünk érdekében.

A fogyáshoz fontos, hogy megfelelően táplálkozzunk, mozogjunk és megfelelő mennyiségű folyadékot, ill. rostot fogyasszunk. Folyadék és rost hiányában az anyagcserénk lelassul, így a fogyásunk akár meg is állhat. Ha nem tudunk odafigyelni a megfelelő mennyiségű folyadék és rost bevitelére, akkor állítsunk be emlékeztetőt, amikor innunk kell, nassolnivalóként pedig csomagoljunk előre zöldségeket.

A helyes étkezés és a rendszeres sportolás mellett a fogyáshoz elengedhetetlen a nyugodt és minőségi alvás, amely a nagyjából azonos időben történő lefekvést és a napi 6-8óra alvást jelenti. Stressz esetén a fogyás szintén nehezebbé válik, ugyanis egyrészt sokunkra jellemző, hogy stressz esetén nassolni kezdünk, valamint stressz hatására a kortizol szintünk is megemelkedik, amely viszont az izomépítést akadályozhatja meg, ezért a fogyás során fontos, hogy ezt a szintet alacsonyan tartsuk. Ahhoz, hogy hatékonyan fogyhassunk, aludjunk eleget és édességek helyett, ha nassolni szeretnék, fogyasszunk zöldséget, esetleg gyümölcsöt (ne a legcukrosabbat és ne este!), vagy 1-1 kocka magas százalékú étcsokoládét.

Amennyiben a korábban felsorolt tanácsokat betartjuk, rendszeresen és változatosan étkezünk, sportolunk eleget, kerüljük a cukros üdítőket és még pihenünk is eleget, de a fogyásunk nem indul el, vagy nem tudunk tovább fogyni, akkor mindenképp érdemes kivizsgáltatnunk szervezetünket, ugyanis az is előfordulhat, hogy egészségügyi ok áll a háttérben, például inzulinrezisztencia, hormon-, vagy pajzsmirigyproblémák.

Ebben az esetben érdemes felkeresnie endokrionológus-belgyógyászainkat, vagy diabetológusunkat.

Hasonló tartalmat keres?